1. travnja 2011

Povijest Diskrepancije

O KSS Diskrepancija

Klub studenata sociologije Diskrepancija su osnovali studenti sociologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje s kraćim prekidima djeluje od 1988. godine, prvo kao neformalna skupina studenata, da bi se 1995. godine i formalno registrirao pri Gradskom uredu za upravu i pravosuđe kao udruga građana. Danas je Diskrepancija jedna od najaktivnijih studentskih organizacija Zagrebačkog sveučilišta. Sama ili u suradnji s drugim studentskim udrugama Diskrepancija je organizirala znanstvene simpozije, tribine, kružoke i filmske večeri. Također, dovođeni su atraktivni predavači iz inozemstva, među kojima su posljednji John Zerzan, trenutno najpoznatiji svjetski anarhist i Erik Olin Wright, jedan od najuglednijih američkih sociologa, akademskoj javnosti poznat po svojim studijama društvenih klasa. Između ostalog, Diskrepancija svake godine organizira Brdske susrete na kojima se studenti sociologije preko vikenda okupljaju na obližnjem zagrebačkom planinskom odmaralištu da bi s profesorima i kolegama raspravili relevantne sociološke teme i dobro se zabavili. Uz Brdske susrete, svake se godine organiziraju i Noći Rudija Supeka (Rudi Supek je osnivač Odsjeka za sociologiju na Filozofskom fakultetu), koncert na kojem uglavnom izvode glazbeni sastavi koji u svojim redovima imaju studente sociologije. Najveći projekt kojeg je Diskrepancija dosada vodila je Europska udruga studenata sociologije (ESSA). Zajedno s klubom Stalkeri iz Beograda, Diskrepancija je potaknula osnivanje ESSA-e 2001. godine, dok je formalno etablirana kao mreža udruga 2003. godine na osnivačkoj skupštini u Rumunjskoj. Putem ESSA-e uspostavljeni su značajni kontakti između studenata sociologije uglavnom sa sveučilišta u jugoistočnoj Europi (Bugarska, Rumunjska, Srbija i Crna Gora, Slovenija, Makedonija, Hrvatska, Moldavija). U njenoj organizaciji dosada je odrađeno više ljetnih i zimskih socioloških škola i konferencija u nekoliko zemalja (Bugarska, Rumunjska, Hrvatska, Slovenija) koje su obrađivale razne sociološke teme poput razvoja i tranzicije, posebnih sociologija, regionalizma i održivog razvoja. Posljednje dvije konferencije i sociološke škole održane su u Sloveniji (Ljubljana, studeni 2004.) i u Hrvatskoj (Pula, svibanj, 2005.). Već nekoliko godina unutar Diskrepancije djeluje i Sekcija za istraživanje i metodologiju koja je svojim nedavnim istraživanjima o korupciji na Zagrebačkom sveučilištu privukla pažnju svih hrvatskih medija pri tome potaknuvši toliko potrebnu raspravi o korupciji u visokom obrazovanju. Uz Sekciju, Diskrepancija je osnivač i projekta Studentski pravobranitelj koji se već razvio na nekoliko zagrebačkih fakulteta. Studentski pravobranitelj je zadužen za pomaganje studentima u ostvarivanju njihovih prava i informiranju studenata o istima. U projekt su se kroz godine uključivali studenti iz mnogih studijskih područja, pri čemu je tendencija da Studentski pravobranitelj uskoro postane nezavisna studentska institucija prisutna na svakom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Još jedan stručni projekt koji Diskrepancija uspješno vodi već duže vrijeme jest interdisciplinarni studentski časopis za društveno-humanističke teme Diskrepancija. U devet dosada tiskanih brojeva objavljivani su stručni akademski tekstovi organizirani u rubrike: autorski radovi, recenzije/prikazi, intervjui i prijevodi. Ambicija uredništva je da objavljuje kvalitetne i originalne studentske radove, prikaze i recenzije recentne relevantne literature iz područja društvenih znanosti i humanistike, intervjue s prominentnim i aktualnim suvremenim autorima (neki od njih su John Keane, Obrad Savić i Erik Olin Wright), te prijevode važnih klasičnih i recentnih, na hrvatski do tada neprevedenih tekstova (neki od autora do sada prevedeni na hrvatski u Diskrepanciji su Henry D. Thoreau, William G. Sumner, Loic Wacquant, Pierre Bourdieu i Krishan Kumar). Časopis je besplatan i izlazi dva puta godišnje. Diskrepancija je kroz godine svojim akademskim i društvenim angažmanom izgradila renome jedne od najuglednijih studentskih organizacija na Sveučilištu u Zagrebu. Pri tome je značajno doprinijela kvaliteti nastave i akademskom razvoju studenata na Filozofskom fakultetu, te vjerujemo da će tako i ostati.